Google Analytics 4

Google Analytics 4 – 7 Zupełnie Nowych Wskaźników

6 min read

Nowy Google Analytics 4 różni się zupełnie od poprzednika pod wzgledem modelu pomiaru danych ( pisałem o tym tu 😉 ) Warunkuje to też, że mamy do dyspozycji kilka zupełnie nowych wskaźników wzgledem Universal Analytics oraz kilka dość podobnych. W tym artykule znajdziesz listę najciekawszych wskaźników w GA4, które pomogą Ci lepiej zrozumieć zaangażowanie użytkowników oraz efektywność sprzedaży.

Zanim zaczniemy pamiętaj o tym, że aby móc efektywnie pracować w GA4 musisz przeprowadzić odpowiednie wdrożenie, które zapewni Ci jakość danych na wysokim poziomie. Sprawdź koniecznie artykuł, który przygotowałem dla Ciebie opisując wszelkie obszary wdrożenia Google Analytics 4 wybiegające poza samą jego instalację, a które są niezmienie istotne aby zapewnić dobrą jakość tego na czym przyjdzie Ci pracować w Twoim Google Analytics:

Wdrożenie Google Analytics 4 (GA4) – Przewodnik

Oto nowe wskaźniki w Google Analytics 4 👇

1. Współczynnik zaangażowania

Jeden ze wskaźników, który odrazu zwraca naszą uwagę kiedy zaczynamy pracę z GA4. To dość oczywiste ponieważ jest on nowym wskaźnikiem i występuje tylko w GA4. Współczynnik zaangażowania w GA4, pozwala określić w jaki sposób Twoi klienci wchodzą w interakcję z treściami na stronie.

W pewnym sensie jest on alternatywą dla popularnego w poprzedniej wersji Google Anayltics – Bounce Rate – współczynnik odrzuceń. Współczynnik zaangażowania w pewnym sensie jest odwrotnością bounce rate, ale też do jego obliczenia Google bierze pod uwagę inne parametry.

W GA4 sesja z zaangażowaniem to sesja, która:

  • Trwała to dłużej niż 10 sekund;
  • lub w trakcie, której zaistniało co najmniej 1 zdarzenie konwersji;
  • lub w trakcie, której nastąpiły co najmniej 2 wyświetlenia strony/ekranu.

Jak jest obliczany współczynnik zaangażowania w GA4?

Współczynnik zaangażowania GA4 jest obliczany jako stosunek sesji z zaangażowaniem do wszystkich sesji.

Współczynnik Zaangażowania = Zaangażowane Sesje / Wszyztkie Sesje

Nowy odpowiednik współczynnika odrzuceń UA w GA4 jest zdecydowanie bardziej użyteczny, ponieważ daje nam więcej informacji o prawdziwej interakcji ze stroną, a nie tak jak bounce rate nt procentowego udziału użytkowników, którzy po prostu opuszczają witrynę.

Wskaźnik zaangażowania to potężny wskaźnik, który pozwala lepiej zrozumieć wrażenia użytkownika i to jak można je poprawić.

A co w takim razie z współczynnikiem odrzuceń? Google zdecydował się go dodać do GA4 po jakimś czasie. Ale jest on liczony inaczej niż współczynnik odrzuceń w GA UA – na tych samych zasadach co współczynnik zaangażowania ale jako jego dopełnienie.

google analytics 4 raport pozyskiwania ze wskaźnikami zaangażowania
Google Analytics 4 – Raport pozyskiwania ze wskaźnikami zaangażowania

Aby lepiej zrozumieć zaangażowanie użytkowników w GA4 polecam zerknąć do źródła na stronie supporu Google w tym miejscu.

2. Średni czas zaangażowania

Średni czas zaangażowania to również nowy wskaźnik. Aczkolwiek z Google Universal Analytics możesz kojarzyć podobny wskaźnik – średniego czasu spędzonego na stronie. NIestety Google Universal Analytics miał mocno niedopracowany sposób pomiaru czasu i zwyczajnie ten wskaźnik pokazywał nieprawdziwe dane, co wynika z modelu pomiaru opartego o hity a nie eventy jak w GA4. Średni czas zaangażowania jest o wiele bardziej wymiernym wskaźnikiem.

O czym mówi nam średni czas zaangażowania? Najprościej mówiąc pokazuje średni czas, przez jaki Twoja strona była w centrum uwagi użytkownika. Dane o zaangażowaniu pochodzą z eventu user engagement. Jest on naliczany z uwzględnieniem parametrów opisanych powyżej dla współczynnika zaangażowania. Dodatkowo GA4 rejestruje zdarzenie user engagenment za każdym razem kiedy opuszczamy stronę.

3. Sesje z zaangażowaniem na użytkownika

Jest to kolejny wskaźnik dot. zaangażowania, który pomaga nam lepiej ocenić jakość strony. Sesje z zaangażowaniem na użytkownika są prostą formułą dzielenia liczby sesji z zaangażowaniem przez sumę użytkowników. Wskaźnik ten znajdziemy w raportach Zaangażowania.

google analytics 4 raporty zaangażowania
Raporty i wskaźniki zaangażowania w Google Analytics

4. Wyświetlenia

Ten wskaźnik również możemy uznać jako wskaźnik zaangażowania. Pokazuje o nam ile razy użytkownicy wyświetlili stronę internetową lub ekran aplikacji. Czyli de facto jest to to samo co Odsłona (Page View) we wcześniejszym Google Universal Analytics, ale pod inną nazwą.

5. Liczba zdarzeń – Event Count

Wskaźnik, który w pewnym sensie funkcjonował w GA UA ale w innym kontekście tj zdarzeń zaangażowania, które konfigurowaliśmy na konkretne cele. Jako, że GA4 używa pomiaru opartego o zdarzenia i wszystko w GA4 jest zdarzeniem to Liczba zdarzeń będzie dotyczyła zarówno zdarzeń startu sesji, wyświetleń strony jak i zdarzeń zaangażowania i wszystkich innych eventów, które znajdziemy w GA4.

Dlaczego jest on ważny? Pokazuje ile razy użytkownicy wywołali określone zdarzenie. A to jest przydatne przy tworzeniu raportów dla konkretnych zdarzeń na stronie lub np efektywności kampanii, które również będziemy mierzyli przez pryzmat zdarzeń.

6. Life Time Value.

Wskaźnik, który mogliśmy używać w GA UA w przypadku wdrożonego pomiaru User ID agregując wartość konwersji na przestrzeni całego historii relacji klienta z naszą stroną / marką. Dzięki zmianie paradygmatu w modelu pomiaru użytkowników, o czym wspominałem w tym artykule (LINK). Jest to wskaźnik dostępny w GA4 bez konieczności większych konfiguracji jak w przypadku poprzedniej wersji.

Dzięki temu możemy efektywniej ocenić dochodowość danych kanałów na przestrzeni czasu. Szczególnie jest to przydatne przy skalowaniu kampanii Google Ads, Facebook Ads czy innych rozliczanych w modelu CPA, gdyż na podstawie tego wskaźnika może okazać się, że możemy zapłacić więcej za pozyskanie pierwszej sprzedaży niż marża jaką zarabiamy na niej. Dzieje się to ze względu na powracalność i powtarzalność transakcji.

7. Kupujacy po raz pierwszy

Oto jeden z najciekawszych wskaźników dla wszystkich sklepów i projektów gdzie rejestrowany jest event purchase wraz z wartością.

Wskaźnik pokazuje odsetek aktywnych użytkowników, którzy dokonali pierwszego zakupu w analizowanym przez Ciebie przedziale czasowym. Drugi to kupujący po raz pierwszy dla nowych użytkowników, który wskazuje procent kupujących dla nowych użytkowników.

Dzięki tym dwóm metrykom możliwe będzie zagłębienie się w charakterystykę użytkowników witryny, a przede wszystkim w zakresie onboardingu i retencji dla wszystkich kampanii marketingowych ustawionych dla eCommerce.

google analytics 4 - kupujący po raz pierwszy
Google Analytics 4 – Kupujący po raz pierwszy vs Łączna liczba kupujących

Podsumowanie

Zdecydowanie temat wskaźników w GA4 warto obserwować na bieżąco biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój narzędzie i wzrost osób aktywnie z niego korzystających. Sam Google również wykazuje pewną elastyczność np przywracając brakujące wskaźniki tj. współczynnik konwersji czy współczynniki odrzuceń. Także możemy się spodziewać zmian w tym obszarze!