Google Analytics 4

Migracja z GA3 do GA4 – Przejdź z Universal Analytics do Google Analytics 4

8 min read

Migrując z GA3 (Universal Analytics) do GA4 – Google Analytics 4 musisz uwzględnić kilka punktów, przez które przejść w trakcie procesu migracyjnego. Poniżej znajdziesz spis treści, w którym zawarłem linki do najważniejszych punktów programu. Niemniej jednak wejście na GA4 wymaga bardziej kompleksowego podejścia i wielu dodatkowych tweaków i konfiguracji. Dlatego też zachęcam Cię do skorzystania z mojego Kursu Google Analytics 4, który znajdziesz tu

Krok 1: Wykluczenia Witryn Odsyłających

Wykluczenia witryn odsyłających to ważny element w konfiguracji narzędzia Google Analytics, który pozwala na dokładniejsze śledzenie ruchu na stronie internetowej. Witryny odsyłające to strony, z których użytkownicy przechodzą na naszą stronę. Dzięki wykluczeniu tych witryn z raportów Google Analytics, możemy uzyskać bardziej precyzyjne dane dotyczące źródeł ruchu wycinając odesłania rejestrowane jako fikcyjne źródło ruchu.

W przypadku braku wykluczenia witryn odsyłających, raporty Google Analytics mogą zawierać informacje o ruchu generowanym przez nasze własne strony lub klientów pocztowych typu poczta.wp.pl czy bramki płatności, z których ludzie przechodzą na naszą stronę. Na przykład, jeśli mamy sklep internetowy i korzystamy z płatności PayU, to bez wykluczenia witryny PayU będą widoczne w raportach jako źródło ruchu. W takim przypadku trudno jest dokładnie określić jaki kanał wygenerował konwersję sprzedaży. 

Dlatego też koniecznie należy skonfigurować tą funkcje w Google Analytics. Aby to zrobić, należy przejść do panelu Admina, konkretnie ustawień widoku i ustawień strumienia danych. Tam w ustawieniach witryn odsyłających znajdziesz opcję, która umożliwi Ci dodanie adresów URL witryn, które chcesz wykluczyć z raportów. 

Przechodząc z GA Universal Analytics na GA4 sprawdź w konfiguracji śledzenia i wykluczeni odesłań jakie masz obecnie skonfigurowane domeny do odfiltrowania z kanału referrali. Może się zdarzyć tak, że nie masz ich skonfigurowanych ze względu na zaniedbanie. Dlatego przejrzyj dokładnie raport pozyskiwania ruchu w GA4 dla Referrali -> dodaj jako wymiar dodatkowy źródło / medium sesji i zobacz skąd pochodzą dane odesłania. W moim kursie GA4 jednym z bonusów w ramach dokumentów, jakie przygotowałem dla Ciebie jest lista najpopularniejszych bramek płatności, banków i klientów pocztowych, w formie stringu regEx, który zwyczajnie wystarczy skopiować i wkleić. 

Krok 2: Zdarzenia i Konwersje

Zdarzenia i konwersje to dwa kluczowe pojęcia w analizie danych w Google Analytics. Zdarzenia to akcje, które użytkownicy wykonują na naszej stronie internetowej, takie jak kliknięcie w link, przycisk lub odtworzenie filmu. Konwersje natomiast to celowe działania użytkowników, które prowadzą do osiągnięcia określonego celu biznesowego, takiego jak dokonanie zakupu lub celu marketingowego tj.  zapisanie się na newsletter.

Dzięki śledzeniu zdarzeń i konwersji w Google Analytics możemy dokładnie określić, jakie działania podejmują użytkownicy na naszej stronie internetowej i jak wpływają one na osiąganie celów biznesowych. Możemy również analizować efektywność działań marketingowych i kampanii reklamowych oraz identyfikować obszary wymagające poprawy.

Aby śledzić zdarzenia i konwersje w Google Analytics, należy skonfigurować odpowiednie kody śledzące na stronie internetowej. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać szczegółowe raporty dotyczące aktywności użytkowników i efektywności działań marketingowych. Google Analytics 4 umożliwia konfigurowanie zdarzeń na istniejących zdarzeniach zawężając je o określone wartości parametrów istniejących zdarzeń. Niemniej jednak najwięcej zyskasz konfigurując zdarzenia z poziomu Google Tag Managera. Jest to kolejny z powodów dla którego polecam Ci mój wideo kurs Google Analytics 4 – pokazuję w nim konkretne przykłady implementacji pomiaru, które warto mieć na swojej stronie.

Migrując z GA3 Universal do GA4 zwróć uwagę na to co obecnie zbiera GA UA jako zdarzenia. Cześć z nich zapewne warto odwzorować w Google Analytics 4. Pamiętaj jednak, że struktura danych GA4 jest zupełnie inna niż w Universalu. Omawiam ją dokładniej w tym module mojego kursu.

Krok 3: Lista Ulubionych Raportów

Lista ulubionych raportów zdecydowanie pomoże Ci w dostosowaniu Google Analytics 4 do swoich potrzeb. Wiedząc świadomie jakich raportów brakuje Ci w podstawowym setupie GA4 łatwiej będzie Ci przygotować ich odwzorowania. Przydatnym narzędziem będzie tu Biblioteka Raportów i Kolekcje, które pozwalają użytkownikom na zapisanie i szybkie dostęp do ulubionych raportów w menu GA4. Dzięki temu funkcjonalności, użytkownicy mogą zaoszczędzić czas i łatwiej monitorować kluczowe wskaźniki wydajności (KPI) swojej witryny.

W kursie GA4, o którym wspomniałem wcześniej pokazuję w ramach oddzielnych lekcji jak szybko możesz skonfigurować odzwierciedlenie raportu źródło / medium, raportów kampanii czy stworzyć w 100% dedykowane raporty pod Twój biznes.

Krok 4: Segmenty Grupy Odbiorców

Segmenty i Grupy Odbiorców to funkcja Google Analytics 4, które pozwala użytkownikom na podział swoich odbiorców na mniejsze grupy w celu lepszego zrozumienia ich zachowań i preferencji. Dzięki temu narzędziu, użytkownicy mogą dostosować swoje strategie marketingowe do konkretnych grup odbiorców i zwiększyć skuteczność swoich działań.

W tym miejscu warto wspomnieć, że:

  1. Segmenty w GA4 nie są tym samym co mieliśmy w GA UA. W GA4 zamiast funkcji Segmentów jest funkcja Porównywania bazująca na podstawowych wymiarach -> bez możliwości filtrów po metrykach. 
  2. Segmenty rozumiane jako faktyczne Segmenty możesz tworzyć z poziomu raportów Eksploracji. 
  3. Segmenty możesz zapisywać jako Grupy Odbiorców do remarketingu w Google Ads, ale…
  4. … nie są retroaktywne więc nie zapełnią się danymi archiwalnymi zaraz po utworzeniu. 

Grupy odbiorców możesz Tworzyć z poziomu panelu Admina lub na bazie Segmentów. Skolei te Utworzysz w raportach Eksploracji. W moim kursie Google Analytics 4 pokazuję różne techniki pracy z Segmentami i Grupami odbiorców. Ale mam też dla Ciebie prezent – na stronie kursu w tym miejscu jest bezpłatna lekcja pokazująca jedną z technik Tworzenia Segmentów i Odbiorców w Eksploracjach.

Migrując z GA3 do GA4 wypisz Segmenty i Grupy odbiorców jakie masz obecnie na swoim koncie GA Universal a następnie odtwórz je u siebie. 

Wymiary i Metryki

Wymiary i metryki to dwa podstawowe pojęcia w Google Analytics, które pozwalają na analizowanie danych dotyczących ruchu na stronie internetowej. Wymiary to cechy, które opisują dane, takie jak na przykład lokalizacja geograficzna użytkowników, rodzaj urządzenia czy źródło ruchu. Metryki natomiast to liczby, które opisują dane, takie jak liczba odwiedzin strony czy czas spędzony na stronie.

Google Analytics w obu wersjach GA3 i GA4 pozwalają na tworzenie własnych Definicji niestandardowych takich jak wymiary i metryki. W GA3 dominowały one głównie jako tzw. wymiary niestandardowe. Ale dopiero wraz z GA4 nabrały na znaczeniu. W Google Analytics 4 wspominany model danych oparty na zdarzeniach i ich parametrach powoduje, że defacto każdy parametr o jaki rozszerzasz pomiar zdarzeń może być wymiarem niestandardowym używanym w raportach. 

Migrując z GA3 do GA4 odwiedź w ustawieniach usługi GA4 sekcję definicji niestandardowych i zobacz jakie wymiary z GA3 warto rozważyć jako parametry dla zdarzeń w GA4. 

FAQ

W jaki sposób można wykorzystać dane z Google Analytics do poprawy konwersji na stronie internetowej?

Dane z Google Analytics pozwalają na poznanie preferencji i zachowań użytkowników na stronie internetowej. Dzięki temu można dostosować treści do ich potrzeb, co zwiększa szanse na konwersję. Przechodząc z Universal Analytics na Google Analytics 4 jesteś w stanie jeszcze lepiej poznać zachowania użytkowników dzięki nowemu modelowi danych opartemu o zdarzeniach. Dzięki temu możesz skonfigurować pomiar dowolnych integracji ze stroną za pomocą Google Tag Managera i tagu śledzenia zdarzeń dla Google Analytics 4. 

 Jakie są najlepsze praktyki dotyczące korzystania z wymiarów i metryk w Google Analytics?

Najlepsze praktyki dotyczące korzystania z wymiarów i metryk w Google Analytics obejmują wykorzystanie parametrów zdarzeń do jako definicji niestandardowych, które później możesz używać jako wymiary do analizy danych. Pomocna w tym procesie jest dokumentacja Google dot. Zalecanych Zdarzeń GA4 znajdziesz tam m. in rekomendowane parametry dla najważniejszych zdarzeń, które potem możesz używać jako wymiary niestandardowe. Ważne jest także aby pamiętać o limicie definicji niestandardowych – możesz utworzyć maksymalnie 25 wymiarów na poziomie użytkownika, 50 na poziomie zdarzenia, 10 na poziomie produktów (dla pomiaru ecommerce) dodatkowo możesz utworzyć do 50 danych niestandardowych. 

W jaki sposób można wykorzystać dane z Google Analytics do personalizacji treści na stronie internetowej?

Dane z Google Analytics pozwalają na poznanie preferencji i zachowań użytkowników na stronie internetowej. Dzięki temu można dostosować treści do ich potrzeb, co zwiększa szanse na konwersję. Personalizacja może dotyczyć m.in. rekomendacji produktów, treści edukacyjnych czy formularzy kontaktowych.

Jakie są kluczowe pytania, na które należy odpowiedzieć przed przystąpieniem do migracji Google Analytics 4?

Przed przystąpieniem do migracji Google Analytics 4 warto zastanowić się m.in. nad celami biznesowymi, dotychczasowym wykorzystaniem Analytics oraz sposobem strukturyzowania gromadzonych danych. Odpowiedzi na te pytania ułatwią późniejszą analizę i optymalizację wyników.

Jakie korzyści przynosi poprawnie przeprowadzona migracja Google Analytics 4 dla firmy?

Poprawnie przeprowadzona migracja Google Analytics 4 pozwala na uzyskanie dostępu do zaawansowanych możliwości analitycznych, takich jak brak próbkowania czy analiza danych z aplikacji mobilnych. Dzięki temu firma może lepiej poznać swoich użytkowników i zwiększyć przychody.

Polecane Artykuły o Google Analytics 4