Google Analytics 4

Instalacja Google Analytics 4

14 min read

Instalacja Google Analytics 4 jest nie wątpliwie kluczowa aby móc rozpocząć pracę z GA4. W tym artykule przeprowadzę Cię przez cały proces instalacji GA4:

  • Najpierw utworzymy usługę GA4,
  • później skonfigurujemy strumień danych,
  • a następnie sprawdzimy czy GA odbiera zdarzenia.

Zanim jednak zainstalujesz GA4 u siebie na stronie warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tego narzędzia o czym piszę w pierwszej sekcji pod poniższym spisem treści.
Jeśli jednak chcesz szybko przejść do samej instalacji Google Analytics 4 skorzystaj z linków w spisie treści:

Wprowadzenie do Google Analytics 4 i różnic między UA a GA4

Google Analytics 4 (GA4) to najnowsza wersja narzędzia analitycznego Google, które oferuje wiele nowych funkcji i ulepszeń w porównaniu z poprzednią wersją, czyli Universal Analytics (UA). GA4 został zaprojektowany z myślą o przyszłości i ma na celu ułatwienie analizy danych użytkowników na różnych urządzeniach oraz integrację z innymi narzędziami Google.

Jedną z głównych różnic między UA a GA4 jest sposób gromadzenia danych. W UA dane były zbierane za pomocą kodu śledzącego umieszczonego na stronie internetowej. W GA4 dane są gromadzone za pomocą strumieni danych, które pozwalają na zbieranie informacji o użytkownikach z różnych źródeł, takich jak aplikacje mobilne, strony internetowe i innych urządzeń.

GA4 oferuje również nowe funkcje analityczne, takie jak automatyczne generowanie raportów dotyczących działań użytkowników na stronie internetowej oraz analizę zachowań użytkowników w czasie rzeczywistym. Ponadto GA4 umożliwia integrację z innymi narzędziami Google, takimi jak Google Ads i BigQuery.

Instalacja Google Analytics może być skomplikowanym procesem, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w pracy z narzędziami analitycznymi. Wymaga to znajomości różnych technologii i umiejętności programistycznych, a także wiedzy na temat sposobu działania GA i jego funkcjonalności.

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie instalacji Google Analytics 4 jest uczestnictwo w kursie online z Google Analytics 4. Kursy oferują praktyczne wskazówki dotyczące instalacji i co najważniejsze właściwej konfiguracji narzędzia, dzięki której zainstalowany kod będzie zbierał „czyste” – poprawne dane. Dodatkow kurs online pomoże Ci w dostrajaniu GA4 poprzez opracowanie planu analitycznego, wprowadzeniu pomiaru zdarzeń i pozwoli Ci zrozumieć, jak interpretować dane analityczne.

Korzyści wynikające z kursu Google Analytics 4, o którym wspomniałem są liczne. Po pierwsze, uczestnicy zdobywają praktyczną wiedzę na temat instalacji i konfiguracji narzędzia, co pozwala im na samodzielne zarządzanie danymi analitycznymi. Po drugie, pozwala im to na lepsze zrozumienie funkcjonalności GA i sposobu działania narzędzia.

Warto również podkreślić, że korzystanie z Google Analytics może przynieść wiele korzyści dla biznesu. Dzięki temu narzędziu można śledzić ruch na stronie internetowej, analizować zachowanie użytkowników oraz monitorować efektywność działań marketingowych. To wszystko pozwala na podejmowanie lepszych decyzji biznesowych i zwiększenie zysków.

Jeśli chcesz poznać instalację GA 4 i wykorzystać to narzędzie w swoim biznesie, warto rozważyć uczestnictwo w szkoleniach online. Dzięki nim zdobędziesz praktyczną wiedzę i umiejętności, które pozwolą Ci na skuteczne zarządzanie danymi analitycznymi. Nie czekaj, zacznij już dziś i zwiększ efektywność swojego biznesu!

Krok 1: Instalacja Google Analytics 4 – Tworzenie usługi i strumienia danych w panelu Admina GA4

Tworzenie usługi i strumienia danych w Google Analytics 4 jest kluczowe dla rozpoczęcia korzystania z tego narzędzia analitycznego. Aby rozpocząć, należy przejść do sekcji Administracja na koncie GA i kliknąć przycisk „+Utwórz usługę”.

Instalacja Google Analytics 4 - Tworzenie Nowej Usługi GA4

Po utworzeniu usługi należy utworzyć strumień danych GA4 dla swojej strony internetowej. Otworzy Ci się kreator, w którym musisz przejść przez 4 kroki. Na kroku nr 1 należy wprowadzić nazwę dla nowej usługi GA4, która może być nazwą Twojej witryny, firmy lub marki. Na 3cim musisz wybrać cele biznesowe -> to uwarunkuje kształt menu i raporty jakie będziesz widzieć. Na ogół rekomenduje się opcję ostatnią „Uzyskiwanie raportów podstawowych”

Najważniejszy będzie dla Ciebie krok nr 4 – Gromadzenie danych gdzie skonfigurujesz „Strumień danych”, który wygeneruje Tobie odpowiedni kod śledzenia, który trzeba zainstalować na stronie. W przypadku witryny internetowej musisz wybrać „Sieć ” i wprowadzić adres URL swojej strony internetowej oraz wybrać odpowiednią opcję konfiguracji. Można wybrać jedną z trzech opcji: konfiguracja za pomocą kodu śledzącego GA4 wklejanego ręcznie w kodzie strony, konfiguracja za pomocą Google Tag Managera.

Instalacja Google Analytics 4 - Tworzenie Strumienia Danych

Dla aplikacji mobilnych będzie to albo Android albo iOS, tam musisz wygenerować plik SDK i przekazać go developerowi aplikacji do zainstalowania w jej kodzie.

Po skonfigurowaniu strumienia danych GA4 można rozpocząć zbieranie informacji o użytkownikach na swojej stronie internetowej. Warto pamiętać, że GA4 oferuje wiele nowych funkcji analitycznych, takich jak automatyczne generowanie raportów dotyczących działań użytkowników na stronie internetowej oraz analizę zachowań użytkowników w czasie rzeczywistym.

Tworzenie usługi i strumienia danych w Google Analytics 4 może wydawać się skomplikowane dla początkujących użytkowników. Jednak po przejściu przez ten proces można skorzystać z wielu nowych funkcji i ulepszeń, które ułatwią analizę danych i pomogą w podejmowaniu lepszych decyzji biznesowych. No i najważniejsze instalacja Google Analytics 4 będzie już tylko formalnością! Teraz musisz albo dodać do strony kod śledzenia wraz z id strumienia danych przez Google Tag Managera, lub wkleić ID w panelu admina swojego CMSa albo wkleić cały kod śledzenia w źródło strony.

Krok 2: Instalacja Google Analytics 4 z wykorzystaniem Google Tag Managera

Instalacja Google Analytics 4 z wykorzystaniem Google Tag Managera jest jednym z najprostszych sposobów na rozpoczęcie korzystania z tego narzędzia analitycznego. Google Tag Manager (GTM) to narzędzie, które umożliwia łatwe dodawanie i zarządzanie kodami śledzącymi na stronie internetowej.

Aby zainstalować GA4 za pomocą GTM, należy najpierw utworzyć konto w GTM i dodać kod śledzący GTM do swojej strony internetowej. Następnie należy utworzyć tag GA4 w GTM i skonfigurować go, aby działał poprawnie.

W celu utworzenia tagu GA4 w GTM należy przejść do sekcji „Tagi” i kliknąć przycisk „+Dodaj nowy tag”. Następnie należy wybrać typ tagu „Google Analytics: GA4 Configuration” i wprowadzić odpowiednie ustawienia.

W sekcji „Konfiguracja GA4” należy wprowadzić identyfikator pomiaru GA4 oraz nazwę strumienia danych GA4. Należy również wybrać opcję „Wyślij zdarzenie konfiguracyjne”, aby przesłać informacje o konfiguracji do usługi GA4.

Po skonfigurowaniu tagu GA4 w GTM można opublikować zmiany i sprawdzić, czy tag działa poprawnie. W tym celu można skorzystać z trybu podglądu GTM lub narzędzia do debugowania GA4.

Instalacja Google Analytics 4 z wykorzystaniem Google Tag Managera jest szybka i łatwa, a jednocześnie umożliwia korzystanie z wielu zaawansowanych funkcji analitycznych oferowanych przez GA4 – mam tu na myśli wymiary niestandardowe tj. parametry, które możesz załączać do tagu śledzenia na poziomie zdarzenia i urzytkownika.
Dzięki temu można uzyskać cenne informacje o użytkownikach swojej strony internetowej i podejmować lepsze decyzje biznesowe.

Krok 3: Testowanie i debugowanie GA4 instalacji Google Analytics 4

Testowanie i debugowanie GA4 jest kluczowe dla zapewnienia poprawnego działania narzędzia analitycznego i uzyskania dokładnych danych o użytkownikach strony internetowej. Istnieją różne sposoby na testowanie i debugowanie GA4, w tym korzystanie z narzędzi dostępnych w interfejsie GA4 oraz narzędzi zewnętrznych.

Jednym z najważniejszych narzędzi do testowania i debugowania GA4 jest sekcja DebugView, która umożliwia wyświetlanie informacji o zdarzeniach śledzonych przez GA4. W sekcji DebugView można sprawdzić, czy tagi GA4 są poprawnie skonfigurowane i czy dane są przesyłane do usługi GA4.

Innym narzędziem do testowania i debugowania GA4 jest Google Tag Assistant, rozszerzenie dla przeglądarki Chrome. Google Tag Assistant umożliwia sprawdzenie, czy tagi GA4 są poprawnie zainstalowane na stronie internetowej oraz czy dane są przesyłane do usługi GA4.

Istnieją również inne narzędzia zewnętrzne, takie jak Analytics GA/GTM Debugger dla narzędzi deweloperskich Google Chrome lub Adswere Website Observer, które umożliwiają bardziej zaawansowane testowanie i debugowanie GA4.

Ważne jest również regularne sprawdzanie raportów analitycznych w interfejsie GA4 w celu potwierdzenia poprawności danych i analizowania ich w odniesieniu do danych zgromadzonych w CRMie lub panelu sprzedażowym sklepu. Nie mniej jednak pamiętaj, że sprzedaż w GA4 nie będzie się równała w 100% sprzedaży na tzw. Zapleczu ze względu na kilka powodów:

  1. Brak powrotu z bramek płatności na Twoją stronę,
  2. Popularyzacja AdBlocków, które uniemożliwiają rejestrowanie danych w Google Analytics,
  3. Popularyzacja mechanizmów do blokowania cookies w przeglądarkach typu Safari, Opera, Firefox czy Brave i inne.

Jeśli testujesz i debugujesz dane zawsze używaj do tego przeglądarki Google Chrome z wyłączonymi Adblockami.

Testowanie i debugowanie GA4 jest kluczowe dla uzyskania dokładnych danych analitycznych i zapewnienia poprawnego działania narzędzia. Dlatego warto poświęcić czas na regularne testowanie i debugowanie GA4, aby mieć pewność, że dane są dokładne i można na nich polegać przy podejmowaniu decyzji biznesowych.

Krok 4: Publikowanie kontenera i monitorowanie wyników w GA4

Publikowanie kontenera i monitorowanie wyników w GA4 jest kluczowe dla uzyskania dokładnych danych analitycznych i zapewnienia poprawnego działania narzędzia. Istnieją różne sposoby na publikowanie kontenera w GA4, w tym korzystanie z przycisku Prześlij dostępnego w interfejsie GTM.

Po opublikowaniu kontenera warto regularnie monitorować wyniki w interfejsie GA4, aby mieć pewność, że dane są dokładne i można na nich polegać przy podejmowaniu decyzji biznesowych. W interfejsie GA4 można śledzić różne wskaźniki, takie jak liczba użytkowników, liczba sesji, średni czas trwania sesji czy współczynnik odrzuceń.

Ważne jest również regularne sprawdzanie raportów analitycznych w celu potwierdzenia poprawności danych. W przypadku wystąpienia problemów należy dokładnie przeanalizować logi błędów oraz skontaktować się z zespołem wsparcia technicznego GA4.

Istnieją również narzędzia zewnętrzne, takie jak Google Data Studio lub Tableau, które umożliwiają bardziej zaawansowane analizy danych analitycznych. Dzięki tym narzędziom można tworzyć niestandardowe raporty i wykresy oraz analizować dane w sposób bardziej szczegółowy.

Publikowanie kontenera i monitorowanie wyników w GA4 jest kluczowe dla uzyskania dokładnych danych analitycznych i zapewnienia poprawnego działania narzędzia. Dlatego warto poświęcić czas na regularne publikowanie kontenera i monitorowanie wyników, aby mieć pewność, że dane są dokładne i można na nich polegać przy podejmowaniu decyzji biznesowych.

FAQ

Jak uzyskać GA4?

Aby uzyskać GA4, należy utworzyć nową usługę w panelu administracyjnym Google Analytics.

Jak zainstalować kod GA4?

Kod GA4 można zainstalować za pomocą Google Tag Managera lub bezpośrednio na stronie internetowej.

Jak zainstalować GA4 bez Google Tag Managera?

Aby zainstalować GA4 bez Google Tag Managera, należy dodać kod śledzenia GA4 bezpośrednio na stronie internetowej. Można to zrobić poprzez wstawienie kodu śledzenia GA4 na każdej stronie witryny.

Jak zaimplementować GA4 w aplikacji?

Aby zaimplementować GA4 w aplikacji, należy utworzyć strumień danych do śledzenia aplikacji webowej i dodać kod śledzenia GA4 do aplikacji. Można to zrobić za pomocą Google Tag Managera lub bezpośrednio w kodzie aplikacji. W przypadku aplikacji mobilnej musisz stworzyć strumień danych dla iOS lub Android, pobrać pakiet instalacyjny SDK i przekazać je developerowi do instalacji w kodzie aplikacji mobilnej.

Czy GA4 – Google Analytics 4 jest darmowy?

Tak, Google Analytics 4 jest bezpłatny. Można go wykorzystać do śledzenia danych na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych bez ponoszenia kosztów.

Czy GA4 jest już dostępny?

Tak, Google Analytics 4 jest już dostępny. Jest to narzędzie, które obecnie nadal znajduje się w fazie beta, ale można z niego korzystać i śledzić dane na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych.

Jak zainstalować GA4 w Google Tag Manager?

Aby zainstalować Google Analytics 4 za pomocą Google Tag Manager, należy utworzyć strumień danych GA4 dla strony internetowej, a następnie dodać kod śledzenia GA4 do kontenera GTM dedykowanym do tego szablonem tagu, który znajdziesz w Google Tag Managerze.

Jak przełączyć się z wersji Universal Analytics na GA4?

Aby przełączyć się z wersji GA Universal na Google Analytics 4, należy utworzyć nowy strumień danych GA4 i dodać kod śledzenia GA4 do witryny. Można to zrobić za pomocą Google Tag Managera. Lub w przypadku aplikacji iOS i Android pakiet SDK dla aplikacji bezpośrednio w jej kodzie.

Czy GA4 wymaga Google Tag Managera?

Nie, Google Analytics 4 nie wymaga Google Tag Managera, ale można go zainstalować z poziomu GTM, aby łatwiej zarządzać kodem śledzenia i śledzić zdarzenia na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej. Instalacja z poziomu GTMa niesie za sobą niewątpliwie korzyści takie jak rozwijanie kodu o dodatkowe parametry dla zdarzeń bazowych page_view, session_start, first_visit czy też o parametry użytkownika. Ponadto daje możliwość dostosowania do Consent Mode czyli kontrolę nad uruchamianiem i blokowaniem GA4 w zależności od zgód uzyskanych na pliki cookies.

Czy możesz używać GA4 bez Tag Managera?

Tak, można używać Google Analytics 4 bez Google Tag Managera. Można dodać kod śledzenia GA4 bezpośrednio do witryny. Ale Instalacja przez Google Tag Managera daje więcej możliwości pomiaru. Patrz powyżej.

Gdzie znajduje się kod śledzenia GA4?

Kod śledzenia GA4 znajduje się w panelu administracyjnym Google Analytics 4. Aby uzyskać kod, należy utworzyć strumień danych GA4 dla witryny lub aplikacji mobilnej, a następnie skopiować kod ID strumienia danych ze strony konfiguracji strumienia danych. Można dodać ten kod bezpośrednio do witryny lub aplikacji mobilnej lub za pomocą Google Tag Managera.

Dlaczego GA4 jest tak trudny w użyciu?

Dla początkujących użytkowników i tych, którzy chcą się przenieść z pracą z Universal Analytics do GA4 może się on wydawać trudniejszy. Stąd rekomendowane jest szkolenie lub kurs online, który pomoże Ci lepiej zrozumieć wszystkie funkcje GA4 i opanować je szybko i sprawnie. GA4 wprowadza wiele nowych funkcji i zmian w porównaniu z poprzednią wersją Google Analytics, co może wymagać nauki i dostosowania się do nowego interfejsu użytkownika. W zamian za to oferuje bardziej zaawansowane narzędzia analityczne i lepszą integrację z innymi produktami Google.

Ile kosztuje GA4?

Google Analytics 4 jest bezpłatny dla wszystkich użytkowników. Nie ma opłat za korzystanie z tej usługi. Natomiast istnieje wersja GA4 360, która charakteryzuje się większym limitem danych i jest dedykowana dla największych stron w Internecie. Aby poznać jej cenę musisz skontaktować się z Resellerem Google Analytics 4.

Czy powinienem teraz przejść na GA4?

Zalecamy, aby zacząć korzystać z GA4 już teraz, ponieważ Google Analytics Universal zostanie wycofane w lipcu 2023 roku. GA4 oferuje wiele nowych funkcji i ulepszeń w porównaniu z poprzednią wersją Google Analytics, takich jak lepsza integracja z innymi produktami Google, bardziej zaawansowane narzędzia analityczne i łatwiejsze tworzenie niestandardowych raportów poprzez moduł Eksploracji.

Czy GA4 jest zgodny z RODO?

Tak, GA4 jest zgodny z RODO (Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych). Google Analytics 4 oferuje wiele funkcji, które pomagają w przestrzeganiu przepisów RODO, takich jak anonimizacja adresów IP i możliwość wyboru, czy dane użytkowników mają być udostępniane dla celów reklamowych. Dodatkowo integruje się z mechanizmem consent mode w Google Tag Managerze dzięki temu w przypadku odmowy wyrażenia zgody na pliki cookies GA4 nie będzie rejestrować szczegółowych danych dla takiego użytkownika a jedynie wykorzystywać zanonimizowane modelowanie.

Czy GA4 jest lepszy niż Universal Analytics?

GA4 i Universal Analytics mają swoje zalety i wady, ale GA4 oferuje wiele nowych funkcji i ulepszeń w porównaniu z poprzednią wersją Google Analytics. GA4 oferuje lepszą integrację z innymi produktami Google, bardziej zaawansowane narzędzia analityczne, łatwiejsze tworzenie niestandardowych raportów oraz bardziej elastyczne podejście do śledzenia użytkowników na różnych urządzeniach. Jednakże, GA4 jest wciąż rozwijany i nie posiada wszystkich funkcji/raportów, które posiadał Universal Analytics.

Skąd mam wiedzieć, czy mój Google Analytics to GA4?

Aby sprawdzić, czy Twoje konto Google Analytics to GA4, możesz zalogować się do swojego konta Google Analytics i sprawdzić, czy w panelu administracyjnym masz dostępne trzy kolumny w tym trzecią od lewej kolumnę widoków danych, jeśli tak jest to konto Universal Analytics, jeśli nie to jest to konto Google Analytics 4. Aby się upewnić odszukaj opcję Strumienie danych w drugiej kolumnie od lewej i sprawdź czy masz coś takiego. Usługę Google Universal Analytics możesz rozpoznać po przedrostku w ID kodu śledzenia UA- natomiast usługę GA4 po prefixie G-TWÓJNUMER

Sprawdź Również Inne Artykuły o GA4